Manualna terapija: osjećajte se bolje
Bioclinic manualni tretman
Bioclinic manualni tretman nešto je najbolje što nudimo, svojevrsni je „specijalitet“ kuće. U njemu su objedinjeni najbolji elementi svake manualne terapije i kao takav toplo ga preporučamo svima.
Manualna fizioterapija je specijalno područje fizioterapije koje uključuje diferencijalnu, funkcionalnu procjenu i terapiju neuromišićnokoštanih stanja pokretom, baziranu na kliničkom razmišljanju. Procjena uključuje uzimanje anamneze, inspekciju, opservaciju, palpaciju, procjenu aktivnog i pasivnog osteokinematskog pokretanja (pokreta kostiju) i procjenu artrokinematskog pokretanja (pokreta zglobova), kao i krajnjeg osjeta.
Deep Relax
Deep Relax masaža je masaža uz upotrebu eteričnih ulja u opuštajućem ambijentu, uz mir, tišinu i ugodnu glazbu, gdje se osoba može opustiti i prepustiti mirisima eteričnih ulja kako bi masaža imala još bolje djelovanje. Pokreti su vrlo blagi, stimulirajući i nježni koji doprinose rješavanju stresa i umora, te stvara osjećaj ugode opuštajući um i tijelo.
Trigger point
Trajanje: 30min po regiji (npr. vrat i trapezius, glutealna regija, butine, potkoljenice…)
Ova tehnika je usmjerena na tretman trigger točke koja predstavljaju osjetljivo mjesto u mišiću, tetivi, ligamentima, koži i zglobnoj čahuri. Karakterizira ih lokalna i iradijacijska bol na pritisak, ovisno o vrsti. Aktivna trigger točka izaziva lokalnu ili udaljenu neugodu i bol, a latentna samo lokalnu ako je u stanju mirovanja. Iradijacija boli je karakteristična za svaku pojedinu točku što znači da pritisak na neku točku može izazivati udaljenu bol po obrascu dotične točke. Tako za osjećaj srčanog infarkta može biti odgovorna točka iz prsnoga mišića, za bol u križima točka iz leđa ili abdomena. Trigger točke iz abdomena mogu biti uzroci mučnina, gubitka apetita, poremećaja probave kao i bolova i grčeva kod beba, one iz vratnih mišića mogu uzrokovati tikove na licu i oko očiju, trigger točka oko čeljusti može stvarati osjećaj zubobolje. Simptomatska slika kronične triger točke ponekad može davati sliku upalnih degenerativnih bolesti sa ukočenjem pojedinih ili grupe zglobova.
Klasična ručna masaža
Masažu je moguće definirati kao primjenu sustavne manipulacije mekih tkiva terapijske svrhe. Premda danas postoje različiti aparati za masažu ručna masaža je zasigurno najefikasnija metoda, jer uz terapijsku ima dijagnostičku komponentu.
K tomu psihološko značenje fizičkog kontakta kao modaliteta liječenja nije upitno. Masaža je najstariji oblik liječenja, a izvodi se ručno ili pomoću aparata. Preko kože djeluje na mišični,živčani i limfni sustav.
Raindrop masaža
Raindrop masaža je specifična tehnika nanošenja većih količina kemotipiziranih, čistih eteričnih ulja na područje kralježnice sa svrhom tretiranja tegoba poput skolioza i kifoza, išijasa, boli kralježnice i okolnih mišića, raznih infekcija virusima i bakterijama, multiple skleroze, bolne ukočenosti mišića, leđa i sličnih tegoba, a posebno se djelotvornom pokazala u opuštanju od stresa.
Ova tehnika pomaže tijelu da samo korigira iskrivljenja kralježnice i druge poremećaje, te da ga dovede u strukturalni i energetski balans. Raindrop tehnika temelji se na staroj teoriji da su mnoga iskrivljenja kralježnice posljedica virusa ili bakterija koje se nalaze uzduž kralježnice i uzrokuju upale koje stežu i grče okolno mišićno i vezivno tkivo, pa time iskrivljuju i samu kralježnicu.
Maderoterapija
Gotovo svi znamo što je celulit i kako nastaje, a sada je došlo vrijeme da krenemo u konačan obračun s njim. Celulit je, prije svega, posljedica lošeg načina života koji se reflektira kroz lošu i neadekvatnu ishranu, manjkav unos tekućine te nedovoljno kretanje, kao i stres. Kao i mnoge stvari u životu, i celulit dolazi u fazama.
U prvoj je fazi celulit vidljiv golim okom, u drugoj fazi dolazi do zadržavanja tekućine i počinjemo osjećati sitne čvoriće. Treća faza se manifestira gušćom tekućinom, kožom koja dobiva bore i tu dolazi do planetarno poznatog izgleda “narančine kore”. U zadnjoj je fazi tekućina već vrlo gusta, čvorići su dosta tvrdi, a vidljive su rupice i kvržice.
Uz klasičnu ručnu anticelulitnu masažu koja je primarno namijenjena razbijanju masnih nakupina, kod maderoterapije upotrebljavamo valjke (oklagije) različitih tekstura koji se od davnina koriste za oblikovanje tijela.
Sportsko-medicinska masaža
Sportsko – medicinska masaža je tehnika je osmišljena tako da se masažom zagrijavaju i omekšavaju tkiva, te poravnavaju mišićna vlakna, čime se ubrzava izbacivanje mliječne kiseline iz mišića. Fokusirana je ne samo na mišiće, već i na tetive i ligamente, koji su pri određenom sportu izloženi znatnim naprezanjima.
Prije treninga : Primjenjuje se prije treninga (kada se zahvatima masaže nastoji brzo i intenzivno pripremiti tijelo za sportske napore), tijekom (preventiva i ublažavanje spazama), ali najčešće nakon treninga i tjelesnih naprezanja (kada je mišićima potrebno osigurati opuštanje i istezanje). U vrhunskom sportu, gdje je što brža i učinkovitija regeneracija glavni predmet svih trenažnih procesa, masaža je neizostavni dio terapije svakog sportaša.
Poslije treninga : Sportska masaža nakon aktivnosti ili sportskog treninga pridonosi uklanjanju štetnih tvari iz organizma, te svojim učinkom doprinosi bržem oporavku organizma nakon sportskih aktivnosti. Posebnu pažnju potrebno je posvetiti mišićima koji su bili najaktivniji tijekom sportske aktivnosti. Sportskom masažom mogu se sanirati manje ozljede mišićnog tkiva koje nastaju tijekom svakodnevnih treninga, ali i prevenirati moguće ozljede
Respiracijski trening
Plućna rehabilitacija počiva na vježbama, zdravstvenoj edukaciji i promjeni ponašanja kako bi se poboljšala kvaliteta života. Indicirana je za sva stanja u kojima respiratorni simptomi uzrokuju restrikciju—npr. KOPB, bolesti plućnog intersticija, živčano–mišićne bolesti koje dovode do slabosti zida prsnog koša—i za respiratorni trening nakon dugotrajnije vezanosti za respirator. Kontraindikacije su relativne a uključuju popratne bolesti koje bolesniku ograničavaju fizičko opterećenje (npr. angina pektoris ili disfunkcija lijeve srčane klijetke). Međutim, one ne isključuju primjenu drugih dijelova programa plućne rehabilitacije.
Većini kroničnih respiratornih bolesnika internistička terapija samo djelomično ublažava simptome i komplikacije bolesti. Sveobuhvatan program plućne rehabilitacije može dovesti do značajnog kliničkog poboljšanja te smanjiti osjećaj nedostatka zraka, poboljšati podnošenje napora, a u manjoj mjeri, smanjiti i broj hospitalizacija. Međutim, ovi programi ne utječu preživljavanje.
Program mobilnosti - stretching
Trajanje: 30 – 50 min
Fleksibilnost (gipkost) ljudskog tijela bila je od davnina predmetom proučavanja, a povećanje fleksibilnosti kroz istezanje je jedno od osnovnih načela tjelesne kondicije. Istezanje (engl.streching) se može definirati kao svrsishodni, sistematski pokreti kojima se razvlače mišići preko njihove fiziološke dužine koju imaju u stanju mirovanja. Različite teorije pokušavaju objasniti mehanizme mišićne rastezljivosti i učinak istezanja na mišićno-tetivnu jedinicu.Za veću gipkost odgovorni su i uključeni biomehanički, neurološki i molekularni mehanizmi. Determinante gipkosti su dob, zglobna struktura, spol,s tupanj fizičke aktivnosti,istreniranost, te anatomske i histološke osobine vezivnog tkiva i viskoelastične mogućnosti mišićnog tkiva. Prilikom istezanja mišića,mišićno vreteno bilježi promjenu duljine mišića i šalje informacije do leđne moždine koja ih prenosi dalje do SŽS. Kad se nastavi dalje istezanje ,uključuje se refleks istezanja (miotaktički refleks) koji, kontrahirajući mišić, pokušava spriječiti produljenje mišića. On ima svoju statičku i dinamičku komponentu, statička je stalno prisutna tijekom istezanja, dok se dinamička javlja kao reakcija na iznenadnu promjenu duljine mišića.
Postoji više vrsta vježbi istezanja: dinamički, balistički, statički, aktivni, pasivni, izometrički te proprioceptivna neuromuskularna facilitacija (PNF stretching). U rehabilitaciji istezanje utječe na istezanje mišićnih i okolnih mekih struktura kako bi se povećala amplituda pokreta i poboljšala cirkulacija te ubrzala izmjena otpadnih metabolita i zdravih nutrijenata, ali ima i druge brojne pozitivne učinke. Prolongirana imobilizacija ili smanjena mobilnost (elongacija mišića ili skraćenje) su najčešće indikacije za vježbe istezanja. Učinci istezanja vidljivi su samo kod onih koji redovito, pravilno i dugotrajno vježbaju. Veliki broj studija (od Suplement Fiz. rehabil. med. 2013; 25 (3-4): 126-128 126 randomiziranih i kontroliranih do opservacijskih) ukazuje na kontroverze oko vježbi istezanja. Većinom se one odnose na dokaz učinkovitosti tih vježbi na mišićnu bolnost, napetost, učinak na mišićnu snagu i rezultate poboljšanja koje možemo očekivati ovim tipom vježbi.
Cupping terapija
Terapija stara tisućama godina porijeklom iz Kine koja se koristi u poboljšavanju protoka krvi, odnosno cirkulacije. Poznavajući važnost cirkulacije i kolika ona može pomoći u procesu izlječenja raznih tegoba, u raznovrsnim studijama o Cuppingu se govori kao o terapiji koja pomaže kod problema izazvanih sindromom karpalnog tunela, bolova u donjem dijelu leđa i kroničnih bolova u vratu, izlječenja raznih sportskih mišićnih ozljeda.
Terapija se izvodi vrućim čašama koje se postavljaju na bolna mjesta do 3 min. Čaša se zagrije korištenjem vunenih vatica potopljenih u alkohol i paljenjem iste unutar čaše nakon čega se gasi plamen te se brzo polože na kožu pacijenta, stvarajući vakuum koji djeluje na kožu i tkiva. Isisavanjem zraka iz istih stvara se vakuum pomoću kojeg se odiže meko potkožno tikov. Tretirano tkivo odmah se jako prokrvljuje i ostvaruje odličnu cirkulaciju čime se postiže razgradnja nakupina mliječnih kiselina.
Važno je naglasiti da je tretman nešto intenzivniji te da ponekada zna biti umjereno bolan, a nakon tretmana zbog velike prokrvljenosti nastaju masnice koje s vremenom nestaju. Tretman najbolje djeluje uz kombinaciju uz druge masažne tehnike i fizikalne terapije.
Indikacije:
- Išijas – ishialgia
- Trnci i bolovi u nozi ili ruci
- Glavobolje ili vrtoglavice
- Skolioze – postranično iskrivljenje kralježnice
- Kifoze – pogrbljenosti prsne kralježnice
- Bolovi i napetosti u donjem dijelu leđa, prsnom dijelu ili vratu
- Uklještenja živaca
- Bolova i ukočenosti u zglobovima
Trajanje(min)
Ulja koja koristimo

U Bioclinic centru koriste se esencijalna ulja od jednog od svjetskog Američkog proizvođača Young Living. Ova eterična ulja su sigurna, učinkovita i spravljena od čiste prirode. Polja biljaka nalaze se diljem svijeta, pa tako i u našim krajevima od kuda dolazi smilje, kadulja. borovica i lovor. Korištenjem eteričnih ulja prilikom masaže dobiva se pozitivan učinak na zdravlje kože te povoljno utječe na smirenost i opuštenost. U Bioclinic centru imamo veliki izbor eteričnih ulja s različitim svojstvima i djelovanjima, a koje će vam približiti naši djelatnici prilikom izbora.